Bok: blodröda kräftor

Av Ola Wong
Lind & Co 2010

Intrig:
Samvetslösa svenska och kinesiska företagare i utnyttjar slavarbetare. Hjältinnan avslöjar skurkarna men nu väntar hämden.

Huvudperson: Eliza Su, kinesiska föräldrar men uppväxt i Sverige, arbetar på ett företag som utreder på personer som ska anställas på höga poster. Smart duktig på kampsport, stentuff men kär i sin chef.

Miljö: Vedervärdiga fabriksmiljöer i Kina,Hongkong, Malmö – Köpenhamn och Österlen.

Författaren:
Ola Wong är journalist och korrespondent från Kina för flera svenska dagstidningar. Han har skrivit flera fakta/reportageböcker om Kina.

Språk:
Bra flyt, men men i bland lite vilda svängar i stilarna. Chick-lit, Hongkong-action, lite buskishumor och seriös samhällskritik en och samma bok kan bli för bra. Bra miljöskildringar och rapp dialog.

Betyg:
Tre och halv karatespark.

IMG_0804.JPG

Annons

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.